Drahá žena,
jedným z najvýznamnejších míľnikov na ceste materstvom je práve jej úplný začiatok – pôrod.
To prvé stretnutie s novým bezbranným človiečikom, ktoré sme celé tehotenstvo netrpezlivo očakávali. Každá z nás mala vlastnú predstavu o tom, aký pôrod by si pre seba i pre svoje dieťatko želala. Mnohé z nás túžia po prirodzenom zážitku či po tom, aby to bolo čo najrýchlejšie a bezbolestné. A tak je to úplne v poriadku. Pôrodných príbehov je toľko, ako nás matiek – každý je celkom unikátny, odlišný a hodný pozornosti.
Mnohokrát však môže byť pre nás náš pôrodný príbeh zdrojom veľkej bolesti, trápenia, pocitov hnevu, zlyhania či viny. A tak sa môže z dlho očakávaného stretnutia s naším bábätkom stať okamih, ktorý nám značne sťaží cestu materstvom.
Drahá žena, ak je aj pre Teba pôrodný príbeh zdrojom bolesti, hnevu či pocitov zlyhania, nie si vo svojom prežívaní sama.
Pôrod je totiž celkom unikátnym okamihom, od ktorého máme právom veľké očakávania. Deje sa len raz, dvakrát či párkrát za život a je významným momentom na ceste materstva. Každá z nás si zaslúži krásny, láskavý či rešpektujúci pôrod podľa svojich predstáv. Žiaľ, je potrebné priznať, že mnoho žien je so svojím pôrodným príbehom nespokojných, ba dokonca zranených aj na duši. Hoci ide o veľmi citlivú tému, niektoré výskumy naznačujú, že v priemere okolo 20% žien je nespokojných so svojím pôrodom. Ba čo viac, staršie výskumy ukazujú, že až 1 z 3 žien môže považovať svoj pôrod za traumatický a pre mnohé ženy môže byť aj zdrojom vážnych psychických ťažkostí, ako je napríklad postraumatická stresová porucha či popôrodná depresia.
Bez ohľadu na zistenia výskumov, za každým týmto číslom je konkrétna žena so svojím konkrétnym príbehom.
Aj keď niektoré ženy, nanešťastie, majú zážitok s traumatickým pôrodom, je úplne v poriadku prežívať negatívne pocity, aj keď nepovažujeme svoj pôrodným príbeh za traumu. Tieto pocity môžu prameniť z nespočetného množstva faktorov, ako sú zdravotné komplikácie, zaobchádzanie a komunikácia pri pôrode, strata kontroly a neschopnosť ovplyvniť priebeh pôrodu aj napriek množstvu úsilia, ktoré sme vložili do prípravy pôrodu.
Myšlienky a nepríjemné pocity, ktoré môžu ťažiť našu dušu popisuje aj Ivka vo svojom príbehu:
“Okamžite po presune z pôrodnice na oddelenie šestonedelia ma zaplavili výčitky svedomia – voči sebe, bábätku, manželovi, zdravotníckemu personálu. Cítila som sa veľmi podobne ako študent, ktorý dôležitou skúškou prejde „s odretými ušami“. Všetci mu blahoželajú, ale sám nemá pocit, že si gratulácie zaslúži. Najradšej by vrátil čas a podstúpil reparát. Začala som plánovať, že nad druhým pôrodom budem mať kontrolu, ktorú som tentokrát nemala. Môj vnútorný kritik ma karhal za okolnosti, ktoré by som pravdepodobne aj tak nemohla ovplyvniť. Nedokázala som sa za seba postaviť a byť k sebe láskavá.”
Mnohé ženy, podobne ako Ivku, zaplavujú výčitky a pocity viny len pri pomyslení na svoj pôrod. Cítia sa previnilo pre každého okolo, avšak nemajú silu na súcit a odpustenie sebe samej. Iné ženy môžu prežívať množstvo hnevu, zúfalstva a nespravodlivosti. A niektorým iným vládne v duši veľký žiaľ, smútok či prázdno. Pre mnohé mamy môže ťaživý pôrodný príbeh komplikovať vzťahy s bábätkom, s blízkymi či so sebou samou a komplikovať prežívanie materstva.
Každý pocit, ktorý prežívame v súvislosti so svojím pôrodným príbehom je na mieste a zaslúži si, aby neostal nepovšimnutý.
Rovnako ako Ivke, aj nám môže pomôcť rozprávať o svojich príbehoch s odborníkmi, pochopiť čo sa pri pôrode nášho bábätka stalo, odpustiť sebe či ostatným a vykročiť na cestu uzdravenia, ktorá nemusí byť ľahká, no pomôže zľahčiť naše prežívanie.
Veľkou pomocou na tejto ceste môže byť terapia (napr. EMDR smer), podporné skupiny, spísanie si a pochopenie svojho pôrodného príbehu, ale aj emailová podpora, ktorá je tu pre každú ženu.
Drahá žena, nezostávaj so svojimi pocitmi osamote.
Na každom (pôrodnom) príbehu záleží.
Autorka: Hana Maďarová
Zdroje:
Lazzerini, M., Mariani, I., Semenzato, C., & Valente, E. P. (2020). Association between maternal satisfaction and other indicators of quality of care at childbirth: a cross-sectional study based on the WHO standards. BMJ open, 10(9), e037063. https://doi.org/10.1136/bmjopen-2020-037063
Luegmair, K., Zenzmaier, C., Oblasser, C., & König-Bachmann, M. (2018). Women’s satisfaction with care at the birthplace in Austria: Evaluation of the Babies Born Better survey national dataset. Midwifery, 59, 130–140. https://doi.org/10.1016/j.midw.2018.01.003
Mohammad, K. I., Alafi, K. K., Mohammad, A. I., Gamble, J., & Creedy, D. (2014). Jordanian women’s dissatisfaction with childbirth care. International nursing review, 61(2), 278–284. https://doi.org/10.1111/inr.12102
Soet, J. E., Brack, G. A., & DiIorio, C. (2003). Prevalence and predictors of women’s experience of psychological trauma during childbirth. Birth, 30(1), 36–46. https://doi.org/10.1046/j.1523-536x.2003.00215.x