„Maľovať môžeme len tak. Maľovať môžeme len tak na danú tému. Môžeme maľovať modro – a užívať si všetko, čo modrá prináša a symbolizuje. Môžeme maľovať, čo nás trápi, i to, z čoho máme radosť. A vlastne to stačí iba ako vyjadrenie, ako popis stavu – situácie. Nič viac.“
Kamila Ženatá
Arteterapia sa nachádza niekde na pomedzí psychológie, umenia a vedy o umení.
Umelecká tvorba je po tisícročia liečebnou technikou, o ktorej svedčia dôkazy z mnohých kultúr po celom svete. Avšak len nedávno, v štyridsiatych rokoch minulého storočia, sa umenie a zdravotná starostlivosť spojili a stali sa známe ako arteterapia.
Miesto, kde sa stretáva vonkajší svet s našim vnútorným
Arteterapia plní nielen podpornú úlohu pri aplikácii iných liečebných metód, ale pri niektorých typoch ťažkostí, môže byť aj nosnou terapeutickou metódou. Tento druh terapie kladie dôraz na tvorivú činnosť, ktorá sama o sebe má uzdravujúce a sebarozvíjajúce účinky.
V procese arteterapie je výtvarné umenie využívané skôr ako prostriedok osobného vyjadrenia, neexistuje teda hodnotenie dobrý – zlý výsledok. Bez ohľadu na to, či vás bavila na základnej škole výtvarná výchova alebo či máte umelecké vlohy, arteterapia dokáže byť nápomocná a prospešná pre každého. V arteterapii nie je dôležitý len výsledok, ale aj samotný proces tvorby, ktorý môže mať výrazný uzdravujúci charakter a napomáhať rastu osobnosti.
V čom pomáha arteterapia
- má význam aj ako relaxačná a stres uvoľňujúca činnosť
- ponúka únik do iného sveta, kde sa dá odpútať od každodenných starostí
- môže poslúžiť na ventiláciu pocitov hnevu, depresie, úzkosti ale aj radosti
- napomáha k lepšiemu zvládaniu emócií a načerpaniu novej energie
- vyvoláva taktiež aj fantazijné predstavy a núti k hľadaniu ďalších súvislostí
Prepojenie s vlastným telom
Voľná výtvarná tvorba umožňuje prepojenie s vlastný telom, zmyslami, vnútorným prežívaním, pocitmi, intuíciou. Dáva možnosť spomaliť v hektickom svete materstva, zamyslieť sa čím všetkým si žena prešla za posledných niekoľko mesiacov, ako sa cíti v novej role matky, čo by potrebovala a s čím sa momentálne pasuje. Zároveň dáva matke možnosť zanechať svojmu dieťaťu, budúcej generácii odkaz – spomienku na toto obdobie.
Nehľadajme dokonalé podmienky
V živote matky pri jej každodenných povinnostiach môže byť náročné nájsť si čas pre seba niekde na pokojnom a tichom mieste a pustiť sa do procesu tvorby. Niekedy však môže stačiť len na chvíľku zobrať si pred seba papier a skúsiť intuitívne niečo načrtnúť. Nemusí to mať kompozíciu ani zmysel, môže to byť kľudne aj čarbanica, tvary, čiary s farbou či bez – to čo je tu a teraz.
Arteterapia využíva rôzne postupy, metódy, techniky. Môžeme v nej využiť kresbu, modelovanie z modelovacej hmoty alebo hliny, maľovanie vodovými farbami, pastelom, tušom či ceruzkami. Taktiež je možné maľovať priamo prstami, bez použitia akýchkoľvek nástrojov. Možností a techník je nekonečné množstvo.
Vybrané techniky arteterapie
Maľba
Maľovanie je jednou z najviac používaných techník v arteterapii. Môžete použiť hocičo, čo máte doma – ceruzky, farbičky, fixky, vodové farby, pastel, tempery. Pokiaľ nemáte doma štetce, nevadí, môžete využiť na maľovanie ruku, či prsty.
Poďte to skúsiť a namaľujte si emócie, ktoré práve prežívate
- Pripravte si potrebný materiál v pohodlnom a tichom priestore.
- Zavrite oči, zhlboka sa nadýchnite a sústreďte sa na svoje emócie.
- Vyberte si farbu, ktorá predstavuje vašu aktuálnu emóciu a začnite maľovať na papier alebo plátno.
- Dovoľte svojim emóciám, aby viedli vaše ťahy štetcom a vytvorili abstraktné alebo konkrétne zobrazenie vašich pocitov.
- Pokračujte v pridávaní farieb a tvarov podľa potreby, aby ste vyjadrili svoje emócie.
Koláž
Technika koláže nám umožňuje spájanie lepením rôznych motívov na ploche papiera, dajú sa na jej výrobu použiť hotové obrázky z časopisov, nálepky, ozdobné papiere či iné podobné vizuálne médiá.
Urobte si Koláž vďačnosti
- Prelistujte časopisy a noviny a vystrihnite obrázky a slová, ktoré predstavujú veci, za ktoré ste vďačné.
- Usporiadajte obrázky a slová na papier alebo na nástenku a vytvorte koláž, ktorá predstavuje vašu vďačnosť. Môžu to byť aj malé zdanlivo nepodstatné veci, či momenty, ktoré vám pomáhajú na vašej ceste materstvom.
- Obrázky a slová prilepte a koláž môžete zavesiť na viditeľné miesto ako pripomienku pozitívnych momentov vo vašom živote a vrátiť sa k nej, keď vám bude ťažko.
Modelovanie
Práca s modelovacím materiálom rovnako ako prstomaľba môže pôsobiť upokojujúco. Umožňuje vnímať vlastnosti materiálu – jeho štruktúru, teplotu, špecifickú vôňu a podobne. Zároveň je možné výrobok pretvárať, meniť, dopĺňať v procese tvorby jednoduchšie ako pri iných technikách. Modeluje sa hlavne pomocou plastelíny, hliny, modelovacej hmoty či sadry.
- Vezmite si kúsok hliny/plastelíny a začnite ju formovať do tvaru, ktorý sa spája s vašim momentálnym prežívaním. Doprajte si čas, môžete daný tvar pretvoriť ako vám bude pohodlné, alebo môžete na začiatok vnímať len vlastnosti modelovacieho materiálu.
- Pri práci s materiálom skúste nazrieť hlbšie na vaše pocity, nechajte voľne plynúť svoje myšlienky alebo ich skúste zhmotniť v tvorbe.
Nečakané pocity a emócie?
Arteterapuetický proces môže spustiť rôzne iné sprievodné pocity a emócie, ktoré môžu byť v náročnom období ženy – matky zaťažujúce. Ak by ste chceli jednotlivé techniky skúsiť doma a začali by ste pociťovať zvýšenú psychickú nepohodu, neváhajte sa obrátiť na našu emailovú podporu, na odborníka alebo krízovú linku pomoci.
autorka: Alexandra Trandžíková
úvodný citát je z diela: Ženatá, K. (2005). Obrazy z nevědomí : práce v areterapeutickém atelíeru.