Sociálna opora pôsobí ako ochranný faktor pred rozvojom psychických problémov v popôrodnom období. Predchádzajúci článok približoval úlohu sociálnej opory všeobecne. Dnes sa pozrieme na dôležitú úlohu starých rodičov.
Evolučná teória
Evoluční antropológovia vypočítali, že starostlivosť o dieťa počas jeho prvých 18 rokov života vyžaduje viac ako 13 miliónov kalórií, ktoré musia zabezpečiť opatrovatelia (Kaplan, 1994).Keďže je to oveľa viac, ako dokáže zabezpečiť výlučne matka alebo otec, z evolučného hľadiska predpokladáme, že spoločná starostlivosť o deti v rodine mohla byť rozhodujúca pre ich prežitie. Starí rodičia pravdepodobne od pradávna prispievali svojím časom, energiou, skúsenosťami pri výchove vnúčat a boli tak oporou svojim deťom.
Evolučná teória dokonca vysvetľuje, že starostlivosť starej matky z maminej strany môže mať súvislosť s reprodukčným úspechom a počtom detí v predindustriálnych spoločnostiach. Staré mamy, ktoré sa dožili veku, v ktorom mohli pomáhať so starostlivosťou o vnúčatá, poskytli svojim dcéram možnosť mať viac detí, čím prispeli k odovzdávaniu génov dlhého života ďalším generáciám.
Teória evolučného vývinu objasňuje aj dôvod prečo popôrodnú podporu poskytuje predovšetkým matkina matka, a nie starí otcovia alebo stará mama z otcovej strany. Práve ona si môže byť totižto najviac istá svojím genetickým vzťahom k vnúčaťu.
Prečo hľadáme pomoc a podporu u vlastnej mamy?
Čerstvé mamy môžu vyhľadávať starostlivosť a oporu svojej vlastnej mamy aj z úplne iných dôvodov, než je genetická príbuznosť. Možno preto, že majú k vlastnej mame najbližší vzťah a cítia sa v jej prítomnosti najbezpečnejšie a najpohodlnejšie. Veď aj v živočíšnej ríši mnohokrát platí, že samice sa často vracajú rodiť tam, kde sa narodili ony samy. Asi najznámejším príkladom sú lososy, morské korytnačky, hovorí sa to o žirafách a vedci našli dôkazy aj o istých druhoch žralokov.
Priatelia, sociálne siete alebo podporné skupiny poskytujú najmä emocionálnu a informačnú oporu, kdežto starí rodičia prinášajú aj inštrumentálnu oporu, ktorá predstavuje konkrétnu a praktickú formu pomoci a priameho zapojenia sa do starostlivosti o deti, čím znižujú stres a záťaž matky.
Nie vždy ponúkaná pomoc pomáha
Hoci podpora od starých rodičov môže výrazne prispieť k mentálnemu zdraviu matky, nadmerné zasahovanie a prílišná angažovanosť starých rodičov do výchovy vnúčat môže mať opačný, negatívny účinok.
Z meta analázy (Bakermans-Kranenburg a kol.,2023) 11 empirických štúdií s celkovým počtom 3381 účastníčok vyberáme niektoré zo záverov:
- opora vo vlastnej mame bola u účastníčok spojená s lepším duševným zdravím matiek,
- u niektorých matiek môže spolužitie so svokrou zvyšovať riziko depresívnych symptómov, pravdepodobne kvôli rušivému správaniu starých rodičov alebo konfliktnému vzťahu.
Autori analyzovali napríklad čínsku štúdiu, kde skúmali u 1152 matiek, či bývanie s rodičmi alebo svokrovcami súvisí s rizikom popôrodnej depresie. Štúdia ukázala nasledovné:
- matky, ktoré bývali so svokrovcami, mali vyššie riziko popôrodnej depresie v porovnaní s matkami, ktoré žili iba s manželom,
- matky žijúce s vlastnými rodičmi sa v symptómoch popôrodnej depresie významne nelíšili od tých, ktoré žili iba s manželom.
Záleží na kvalite
Efekt opory od starých rodičov vo veľkej miere teda súvisí s kvalitou zapojenia starých rodičov do starostlivosti o deti a spôsobu, akým spolupracujú s matkou pri výchove detí. Emocionálnu a inštrumentálnu podporu oceníme všetky. O čosi viac je potrebná:
- u matiek v adolescentnom veku, ktoré sú vystavené väčšiemu riziku depresie a majú vysokú potrebu opory,
- u matiek, ktorým sa narodili predčasniatka, alebo dvojčatá.
Myslím si, že každá žena potrebuje a zaslúži si oporu v takej novej životnej etape akou je materstvo. Kto môže pomôcť zžiť sa s úlohou mamy lepšie ako vlastná mama? Na druhú stranu nie u všetkých matiek je takáto voľba možná alebo správna. Genetická väzba nezaručuje, že pomoc príde.
Jedna z najkrajších rád, ktorú som v súvislosti s materstvom počula a ktorá ma oslovila, znie: obklopte sa láskavými ľuďmi, pri ktorých sa cítite príjemne a v bezpečí. Či už je to vaša mamina, sestra, brat, kamarátka, teta alebo láskavá svokra, niekto pri kom sa cítite ako doma…
Autorka: Dominika Viazanková
Použitá literatúra k článku :
Kaplan, H. (1994). Evolutionary and Wealth Flows Theories of Fertility: Empirical Tests and New Models. Population and Development Review, 20(4), 753–791. doi:10.2307/2137661
Riem, M. M. E., Bakermans-Kranenburg, M. J., Cima, M., & van IJzendoorn, M. H. (2023). Grandparental Support and Maternal Postpartum Mental Health: A Review and Meta-Analysis. Human Nature (Hawthorne, N.Y.), 34(1), 25–45. doi:10.1007/s12110-023-09440-8