We are
highly
sensitive

Popôrodná úzkosť

Drahá žena, mama,

začiatok v novej role matky je zvyčajne plný otázok či pochybností. Či sa dokážeme dobre postarať o dieťa, či to, čo robíme, robíme dobre, či sa dieťaťu dobre darí, či prospieva a mnoho ďalších otázok. Často môžeš mať aj strach, či sa dieťaťu niečo nestane. Hoci je v našej kultúre zaužívané, že o dieťa sa budeš báť celý život, popôrodné úzkosti sú viac ako strach. Myšlienky, ktoré sprevádzajú úzkosti, sú veľmi silné, nedokážeš ich len tak vypnúť a niekedy máš až pocit, že nad tebou vyhrávajú, či ťa dokonca paralyzujú.

Popôrodná úzkosť je podľa niektorých zdrojov dokonca častejšia ako popôrodná depresia, lebo sa vyskytuje aj nezávisle od nej a niektoré zdroje hovoria dokonca o tom, že s úzkosťou ako takou sa stretne každý človek aspoň raz za život. Hoci sa popôrodná depresia a popôrodná úzkosť na seba podobajú, majú aj svoje špecifiká, ktoré je potrebné odlíšiť, aby bolo možné efektívnejšie nastaviť proces liečby/terapie.

Ako sa prejavuje popôrodná úzkosť:
  • myšlienky, ktoré ťa zúskostňujú, nedokážeš ovládať alebo to ide len veľmi ťažko
  • tieto myšlienky plné obáv o seba, dieťa či blízkych sa vracajú
  • môžeš mať pocit ohrozenia, ktorý ťa drží akoby stále v strehu, nedokážeš si oddýchnuť, hlava stále pracuje
  • budíš sa v noci, hoci dieťa spí a nedokážeš spať
  • neschopnosť si oddýchnuť ťa môže znervózňovať, čo môže tiež viesť k zhoršenej schopnosti sústrediť sa
  • hľadáš informácie, ktoré ťa uistia, že všetko je v poriadku, buď na internete alebo od svojho okolia, či lekára
  • tvoje telo je akoby stále v strehu, čo môžeš cítiť v jeho svalovom napätí, zvýšenej potivosti, trasieš sa (ruky, tik v oku a pod.), môžeš pociťovať časté nutkanie na toaletu či zvieranie žalúdka, pocit na vracanie
Ako prejsť popôrodnou úzkosťou:
  • Aj tu platí, že je veľmi nápomocné podeliť sa o svoje prežívanie s okolím, laickým, ale aj tým odborným. Práve keď sa takto postaráš o seba, tak sa tým staráš aj o dieťa.
  • Mať okolo seba ľudí, ktorým môžeš dôverovať a oprieť sa o nich, je veľmi dôležité. Môže sa však stať, že blízkosť partnera/manžela je nereálna, rodina je možno ďaleko či nemá pochopenie. Aj napriek tomu je možné mať v tomto bode oporu v podobe liniek pomoci, ktoré dokážu človeka nasmerovať k ďalším krokom.
  • Veľmi efektívny je napríklad kognitívno-behaviorálny prístup v terapii (KBT), kde sa práve za pomoci terapeuta naučíš, ako pracovať so svojimi myšlienkami tak, aby nelimitovali tvoj život.
  • Môže byť veľmi nápomocné naučiť sa a praktikovať relaxačné techniky či techniky mindfulness.
  • Dopraj si pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu – znie to možno banálne, ale práve opustiť byt, v ktorom si väčšinu času, je veľkým osviežením aj pre psychiku. Ak náhodou tvoje dieťa netoleruje kočík, tak si ho skús uviazať do nosičskej šatky alebo ergonomického nosiča. 
  • Vieme, že to nie je jednoduché, ale snaž sa mať vyváženú, pestrú stravu bez potravín, ktoré zbytočne zaťažujú (veľa cukru, kofeín, alkohol, cigarety).
  • Hovor aj s inými mamami o tom, ako sa máš, ako ti je v novej role. Môže sa zdať, že všetky mamy sú so svojimi deťmi zohraté, vedia hneď reagovať na ich potreby a nič ich netrápi. Opak je pravdou. Ak dokážeš naviazať rozhovor s inou mamou, známou či neznámou, často sa dozvieš, že máte mnoho spoločného.

,,Neutíchajúci plač dcérky, nejaké zdravotné obmedzenia na začiatku a aj veľká neistota v spojení s pandémiou vo mne vyvolávali veľkú úzkosť. Nedokázala som sa v materstve uvoľniť. Neustále som hľadala odpovede na moje otázky, či to, čo robím, je dosť a či to, ako napreduje dcérka, je v poriadku. Tiaha akejsi zodpovednosti za jej život ma dotlačila do slepej uličky, z ktorej som nejakú dobu naozaj nevidela cestu von. Aj za toto svoje prežívanie som sa vinila, že som zlá matka, že si to neviem len tak bezstarostne užiť.“ krátke zhrnutie príbehu Kataríny.

Téme popôrodnej úzkosti vo všetkých jej podobách sa budeme venovať aj naďalej. Sleduj naše sociálne siete Facebook či Instagram, nech ti neunikne nový blog na túto tému.

Články, ktoré si už môžete prečítať:

Ako nás chráni úzkosť?