We are
highly
sensitive

Deň: 20. decembra 2024

Dobré rady nad zlato Rozhovory

Prečo nevyžiadané rady bolia a nefungujú

“Vážim si tvoj pohľad, ale mne a môjmu dieťatku vyhovuje niečo iné.”

Hlavným problémom nevyžiadaných rád je práve to, že sú nevyžiadané. Tu by sme mohli skončiť, no neskončíme.

Čoho najčastejšie sa týkaju?

Tie najčastejšie sa týkajú napríklad dojčenia, spánku, výchovy či rekonvalescencie po pôrode. Aj napriek tomu, že mnohé rady od skúsenejších či starších môžu padnúť vhod a priniesť cenný vhľad do nových situácií čerstvých mám, nevyžiadané rady často spôsobujú presný opak. Práve tieto rady totiž môžu spustiť lavínu pochybností, úzkosti či obáv, ktoré značne zhoršujú prežívanie materstva. Častokrát tieto rady prichádzajú ako rana do citlivého miesta, najmä ak ide o oblasť, s ktorou sa samy trápime. Každá emócia, ktorú v nás takéto interakcie vyvolávajú je preto úplne prirodzená a v poriadku a určite by nemala zostať nepovšimnutá.

Čo nám môžu priniesť nevyžiadané rady?

Najmä v začiatkoch materstva niektoré z nás potrebujú externú validáciu toho, či robíme veci správne a či sme dobrými mamami. Hoci nám nevyžiadané rady túto potrebu nenasýtia, môžu byť pre nás pozvaním hľadať takéto uistenie najmä v sebe samých a hlbšie sa spájať s našou vlastnou intuíciou. Pre iné z nás predstavujú nevyžiadané rady neustály tlak očakávaní okolia a nedosiahnuteľných ideálov materstva. Aj to však môže byť príležitosťou na hľadanie prístupu, ktorý je pre nás najprirodzenejší.

Ako reagujeme na nevyžiadané rady?

Naše reakcie na nevyžiadané rady však často bývajú veľmi láskavé, a to aj napriek tomu, aké zraňujúce sú. Môžeme si napríklad povedať, že ľudia okolo nás to predsa myslia dobre alebo si povzdychnúť, že majú viac skúseností, a preto by sme ich mali poslúchnuť. 

Je však úplne v poriadku nastaviť si vlastné hranice a postaviť sa za svoje prežívanie aj v tejto oblasti.

Vôbec to pritom neznamená nedostatok rešpektu či lásky k našim blízkým, Jednoducho to ukazuje, že každý máme tú vlastnú cestu rodičovstvom. Láskavé nastavenie hraníc môže znamenať aj osvojenie si jednej rešpektujúcej formulky z úvodu.

Taktiež je veľmi dôležité budovať si zdravé materské sebavedomie, dôverovať vlastnej intuícii a obklopovať sa podporujúcimi ľuďmi. Mať rozdielne prístupy k rodičovstvu ako naši najbližší môže byť náročné a miestami aj zraňujúce. Je to však úplne prirodzené, nakoľko každý si vyberáme tú vlastnú cestu. Nezostávajme však so svojimi pocitmi osamote – rozprávajme o nich s ľuďmi, ktorým dôverujeme a ak by toho bolo príliš veľa, nápomocné môže byť aj vyhľadanie psychológa či podelenie sa o svoje prežívanie prostredníctvom emailovej poradne.

Nevyžiadané rady ako výskumná téma

Pri nevyžiadaných radách však nejde len o akúsi precitlivelosť či neschopnosť prijímať kritiku. Tejto problematike sa venoval aj psychologický výskum.

Zistenia ukazujú, že rady, ktoré protirečia našim hodnotám či rozhodnutiam, skutočne zvyšujú stres, úzkosť, pocity neschopnosti a viny a môžu významne zhoršiť duševné prežívanie v materstve. Ide o takzvané rizikové faktory psychického prežívania. Naopak, protektívne môžu na nás vplývať podporujúce vzťahy, ktoré nám prinášajú porozumenie a blízkosť bez súdenia či kritiky.

Nevyžiadané rady k nášmu prežívaniu

Niektoré “dobre mienené rady” sa nemusia týkať našich materských prístupov, ale práve nášho prežívania. Určite sme sa už všetky stretli s výzvami typu: “Choď si zabehať, bude Ti lepšie” alebo s poznámkami ako: “Hlavne, že ste zdraví” a “Buď vďačná za to, čo máš.”

Hoci sa môže zdať, že ide o snahu pomôcť, aj takéto rady v nás môžu zanechať trpkosť a bolesť. Podobné slová totiž nevnímajú našu situáciu a prežívanie celistvo a môžu v nás zanechať pocit nevypočutia či neprijatia. Je preto úplne v poriadku komunikovať o vlastnom prežívaní a priamo povedať nášmu okoliu, čo by sme potrebovali. Niekedy to však môže byť príliš náročné a práve v týchto situáciách tu je pre Vás aj Vysmiata Duša Mamky. 

Milé mamy, aj blížiace sa vianočné sviatky a množstvo rodinných či priateľských stretnutí môže so sebou priniesť zopár nevyžiadaných rád. Úprimne vám však želáme, aby tieto rady nenarušili pokoj vo vašom prežívaní. Je úplne v poriadku dopriať si uprostred vianočného zhonu aj čas pre seba a spojenie sa s vlastným prežívaním a presvedčením. Možno sa nám potom budú aj bremená nevyžiadaných rád niesť o čosi ľahšie…

autorka: Hana Maďarová

fotka: unsplash.com

Zdroje:

Ayers, S., & Ford, E. (2014). Posttraumatic stress during pregnancy and the postpartum period. Oxford Handbooks Online. https://doi.org/10.1093/oxfordhb/9780199778072.013.18 

Reid, K. M., & Taylor, M. G. (2015). Social support, stress, and maternal postpartum depression: A comparison of supportive relationships. Social Science Research, 54, 246–262. https://doi.org/10.1016/j.ssresearch.2015.08.009

Čítať ďalej